Skutecznym sposobem na uchronienie się przed ostrym promieniowaniem słonecznym i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń jest zamontowanie na oknach rolet. Są to praktyczne dekoracje, za pomocą których można ożywić nawet najnudniejszą aranżację okienną. Rolety dostępne są w wielu kolorach, wzorach i wymiarach. Zapewnią komfort i prywatność, jednocześnie przyozdobią okno. Nie ma nawet problemu z dopasowaniem rolety do okna o niestandardowych wymiarach, nieregularnych kształtach.
Jak wybrać rolety okienne do okien plastikowych?
Przy wyborze rolety okiennej powinno się mieć na uwadze kwestię przepuszczalności światła. Parametr ten zależy od tego, z czego została wykonana tkanina. Znaczenie ma zarówno jej typ, jak i kolor. W zależności od tego, jakie jest przeznaczenie pomieszczenia i jaki chce się uzyskać stopień nasłonecznienia, należy dobrać odpowiedni rodzaj tkaniny. W przypadku okien na parterze znaczenie będzie miało to, aby uchronić się przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz, sztucznym oświetleniem i promieniowaniem słonecznym. Warto wobec tego wybrać rolety w pełni zaciemniające. Najwyższy stopień zaciemnienia zapewniają modele z podgumowaną tkaniną. Im jaśniejszy będzie materiał i bardziej transparenty, tym roleta przepuści więcej światła. Będzie ono rozproszone i mleczne. Kolor i wzór rolety także ma znaczenie. Do salonu i kuchni można wybrać rolety z tkaniną jasną i półprzezroczystą. Z kolei ciemne przydadzą się w sypialni i łazience, można nawet postawić na tkaninę typu blackout, gwarantującą pełne zaciemnienie. Ma przecież nie tylko chronić przed światłem, zapewniając komfort i poczucie prywatności, ale też zdobić wnętrze. Obecnie nie brakuje rolet z ciekawymi motywami, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dopasuje do wystroju wnętrza.
Co ma znaczenie przy wyborze rolety okiennej?
Wybierając roletę okienną powinno się mieć na uwadze typ jej montażu. Roleta może być mocowana do ramy okiennej w kasecie lub do ściany nad oknem, bez prowadnic. Sposób prowadzenia rolet także ma znaczenie. Klasyczne modele są z prowadnicami wklejonymi wewnątrz ramy okiennej. W roletach wolnych nie stosuje się systemu prowadnic Jeszcze innym rozwiązaniem będzie roleta żyłkowa. Jeżeli potrzebne są rolety okienne do okien dachowych, to z modeli wewnętrznych godne polecenia są przede wszystkim rolety rzymskie i typu dzień noc. Okna dachowe montuje się w połaci pod większym kątem, przez co tradycyjne rolety się po prostu nie nadają, zwisałyby w dół, nie spełniając swojej nadrzędnej funkcji. Istotne, aby roleta została wyposażona w mechanizm sprężynowy.
Funkcjonalność i estetyka również mają spore znaczenie przy wyborze rolety okiennej. Jeżeli chce się precyzyjnie regulować natężenie światła w pomieszczeniu, to warto wybrać roletę dzień i noc, składającą się z dwóch nachodzących na siebie warstw materiałów. Steruje się dwoma rodzajami pasów – zaciemniającymi i bardziej transparentnymi. Ciekawą opcją są też rolety okienne harmonijkowe, o wysokich walorach estetycznych, z możliwością podnoszenia od góry i od dołu. Można też postawić na rolety okienne pionowe czy modele bez sznurka.